Koľko stojí izolácia domu

Izolácia domu so sebou prináša mnoho benefitov, vďaka čomu je v súčasnosti čoraz obľúbenejšia. Najväčšou výhodou je rozhodne zníženie tepelných únikov, čo vedie k zníženiu spotreby, nižším nákladom a celkovo k šetreniu financií. Zateplenie poteší aj vyššou požiarnou bezpečnosťou, zlepšením akustiky a predĺžením životnosti celej stavby. V súčasnosti však nájdete viacero možností izolácie. Výber tak môžete podriadiť svojim finančným možnostiam, prípadne tomu, čo vám viac vyhovuje.

Pri riešení izolácie domu sa môžete stretnúť s dvomi základnými a najrozšírenejšími možnosťami. Sú to striekaná a fúkaná izolácia. Ešte predtým, ako sa pre jednu rozhodnete, by ste mali vedieť, aké rozdiely medzi nimi sú a aké výhody vám poskytnú.

Rozdiel medzi striekanou a fúkanou izoláciou

Na prvý pohľad sa môže zdať, že obe izolácie sú rovnaké. Pravdou však je, že sa od seba v niektorých oblastiach odlišujú. Aké sú najväčšie rozdiely, o ktorých by ste mali vedieť?

Fúkaná izolácia

Ako už z názvu vyplýva, fúkaná izolácia sa na povrch nehnuteľnosti nanáša fúkaním. Na tento spôsob práce sa využívajú špeciálne stroje, ktoré materiál posúvajú presne na vymedzené miesto.

Fúkané izolácie potešia tým, že na rozdiel od striekaných sa realizujú oveľa jednoduchšie. Sú takisto lacnejšie a majú perfektné izolačné vlastnosti. Zabúdať netreba ani na to, že sú perfektným riešením na ťažko dostupné miesta. Práve to je dôvod, prečo sa často stretnete s fúkanou izoláciou strechy alebo podkrovia.

Fúkanú izoláciu využijete na zaplnenie aj tých najmenších medzier. Keďže vytvára súvislú vrstvu, nemusíte po mieste, kde ste ju aplikovali, prechádzať viac ako jedenkrát.

V rámci fúkaných izolácií netreba zabúdať ani na fakt, že sa s nimi pracuje veľmi dobre a rýchlo. Izolácia stropu v bežnom rodinnom dome by nemala trvať viac ako 4 hodiny. Plusom je fakt, že fúkanú izoláciu si môžete nechať urobiť kedykoľvek počas roka. Je úplne jedno, či sú vonku tropické teploty, prší alebo mrzne.

Mínusom fúkanej izolácie je to, že ju nemôžete použiť na všetky povrchy. Najlepšia je konštrukcia z dreva. Na druhej strane, presným opakom je fasádna omietka, s ktorou si izolácie nerozumie.

Odborníci sa zhodujú, že použitím fúkanej izolácie môžete znížiť spotrebu až o 30 %. Ide tak o skvelé riešenie pre novšie aj staršie domy.

Striekaná izolácia

Druhým typom izolácie je striekaná, pri ktorej sa využíva špeciálna pena. Tá sa vytvára reakciou dvoch zložiek. S PUR penou, ktorú striekate na povrch, ktorý chcete izolovať, spravidla pracujete pomocou striekacej pištole a vyhrievaných hadíc.

Izolačná vrstva, ktorá vznikne, sa dá upraviť do vami požadovaného tvaru. Zakryť ju následne musíte palubovkou alebo sadrokartónom.

Striekaná izolácia sa používa na izoláciu ťažšie dostupných priestorov, medzier, stropov a stien. Využiť ju môžete aj vtedy, keď vám nesedí fúkaná izolácia podkrovia a hľadáte inú alternatívu.

Podľa hustoty sa striekaná izolácia delí na:

  • Interiérovú – mäkká pena, ktorá sa hodí skôr na použitie v interiéroch. Jej benefitom je to, že dobre prenáša vlhkosť. Najčastejšie sa používa na izolovanie stropov, podkrovia a podláh.
  • Exteriérovú – tvrdá pena, ktorá sa hodí skôr na použitie v exteriéroch. Využíva sa na izoláciu potrubí, základov alebo chladiarenských sústav. Mnohí na ňu nedajú dopustiť ani pri zatepľovaní striech, pretože vie odolať vysokému tlaku.

Najväčšie rozdiely medzi fúkanou a striekanou izoláciou

O jednotlivých rozdieloch sme už niečo povedali. Ktoré sú tie najdôležitejšie?

  • Spôsob aplikácie – izolácie si mnohí zamieňajú, no spôsob aplikácie je u oboch odlišný.
  • Použité materiály – striekaná izolácia využíva chemické materiály. Fúkaná využíva prírodné alebo recyklované.
  • Likvidácia izolácie – striekanej izolácie sa zbavuje ťažko, pretože nie je klasickým plastom, takže sa nemôže recyklovať.

Aká je cena realizácie striekanej izolácie?

Cena je jedným z faktorov, ktorý vo veľkom ovplyvní to, pre ktorú z možností sa rozhodnete. Väčšina si pred výberom vyhľadáva slovné spojene “striekaná izolácia cena” a zisťuje, koľko ich bude stáť.

V prípade striekanej izolácie ovplyvňuje výslednú cenu hlavne to, či si zvolíte variant do interiéru alebo exteriéru. Kľúčovým parametrom je takisto veľkosť nehnuteľnosti a množstvo materiálu.

Polyuretánová pena sa využíva už dlhé roky. A síce bola v minulosti veľmi drahá, dnes tomu tak nie je. Komerčne sa začala využívať v 50. rokoch minulého storočia, kedy sa jej cena začala znižovať. Od tohto obdobia sa takisto používa na izolácie, vďaka čomu si môžete byť istí, že nejde o žiaden nový produkt, ktorého účinky by neboli otestované na veľkom počte nehnuteľností.

Aká je cena realizácie fúkanej izolácie?

Zákazníci, ktorí majú záujem o fúkané izolácie vyhľadávajú zas slovné spojenie “fúkaná izolácia cena”. Aj v tomto prípade platí, že konečná suma za materiál sa odvíja od jeho množstva. Okrem toho však zaváži aj to, aký typ materiálu použijete.

Ak teda chcete vedieť, koľko stojí fúkaná izolácia, najprv si zvoľte jeden z najčastejšie používaných materiálov:

Celulózová izolácia
Základom celulózovej izolácie je novinový papier, čiže drevo. Celulóza sa vyrobí z natrhaného papiera, ktorý sa zmieša s minerálnymi soľami. Všetko sa spolu následne zomelie čím vznikne výsledný izolačný materiál.
Výhodami celulózovej izolácie je to, že je odolná voči hmyzu a rôznym iným škodcom. Nie je finančne náročná, skvelo izoluje proti hluku a výborne akumuluje teplo.

Minerálna vlna
Minerálna vlna sa vyrába zo skla a kremičitého piesku. Táto kombinácia sa roztaví a následne sa z nej vytvárajú tenké vlákna, vďaka čomu sa
s materiálom veľmi dobre pracuje.
Silnou stránkou minerálnej vlny je to, že dokáže až štvornásobne zväčšiť svoj objem. Okrem toho ide o čisto prírodný a tvarovo stály materiál, ktorý má výborné izolačné vlastnosti.

Drevovlákno
Veľmi často sa využíva aj drevovlákno. Prírodný materiál poskytuje charakteristické výhody dreva, výborne akumuluje teplo a podporuje optimálnu vlhkosť v interiéri.
K drevu sa spravidla pridávajú chemické látky, ktoré zabezpečujú odolnosť a nehorľavosť materiálu.

Na čo si dať pozor pri realizácii izolácie domu?

Pri akejkoľvek izolácii domu, nehľadiac na to, či ide o striekanú, alebo fúkanú, by ste si mali dávať pozor na to, kto vám ju robí. Izolácia poskytne všetky spomínané silné stránky len vtedy, keď je aplikovaná správne. Práve preto sa nesnažte na nej zbytočne ušetriť a vyberte si profesionálnu firmu s dlhoročnými skúsenosťami.

Ďalej dbajte na výber typu izolácie a materiálu. Nie každý typ sa hodí na každý povrch. Ak si neviete dať rady, neváhajte nás kontaktovať. Na základe vami podaných informácií vám povieme čo váš dom presne potrebuje.

Striekaná vs. fukaná: ktorá izolácia je lepšia?

Striekaná aj fúkaná izolácia majú viacero výhod, o ktorých by ste mali pred výberom jednej z nich určite vedieť. Vo všeobecnosti sa ale nedá povedať, ktorá je lepšia. Obe sú ako stvorené na ťažko dostupné miesta alebo šikmé strechy. Aplikácia nie je ani v jednom prípade príliš komplikovaná a ťažká.

Zvážte všetky pre a proti, prípadne sa obráťte na profesionálov a zateplite svoj príbytok správnou izoláciou.